Mustafa Ali Yanık, dünyaya gözlerini İzmir’de açmıştır. İlk, orta ve lise eğitimini de İzmir’de tamamladıktan sonra 1993 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi bölümüne 14. sırada iyi bir derece ile girmiştir. Eğitim hayatı hep parlak olan Mustafa Ali Yanık, 1997 yılı yazında Çek Cumhuriyeti’nde burslu staj görmüştür. 2003 yılında TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ile Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır. Burada ihtisasını Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi üzerine tamamlamıştır.

2009 senesinde Washington’a giderek Washington Üniversitesi St. Luis Misuri’de 2 ay süren yüz estetiği konusunda fellow’luğunu tamamlamıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra kendi merkezi olan Solmaz Estetik ve güzellik merkezini açtı. Mustafa Ali Yanık, 2007 tarihinden beridir hasta turizmi ile de uğraşan Dr Yanık’ın Avrupa, Azerbeycan, Körfez ülkeleri ve Ortadoğu’dan pek çok kabul etmektedir. Türkiye de tamponsuz burun estetiğini ilk kullanan cerrahlardan biridir. Tamponsuz burun estetiğinde ; tampon yerine burun içi zımbazı denilen özel bir alet kullanılır. Ameliyat sonrası hastanın burnu tıkalı olmadığından nefes alması daha kolaylaşır. Burun içi ek bir temizlik yapmaya da ihtiyaç kalmaz. Bu aletle eriyen dikişler burun içine yerleştirildiği için operasyon sonrası dikiş almaya da gerek kalmaz. 10 gün sonra dikişler kendiliğinden erirler.

Mustafa Ali Yanık’ın gerek yurtiçi gerekse yurtdışı dergilerde yer alan ve kongrelerde sunulan 30 kadar yayını bulunmaktadır. Eğitim hayatı boyunca “Fasiyal Plastik Cerrahi” ile ilgili olan ve bu konularda araştırma yapan Mustafa Ali Yanık, asistanlığı döneminde ele aldığı ilk makalesini de bu konu hakkında yazmıştır. “Fasiyal Plastik Cerrahi” hakkında birçok faaliyette de yer almıştır.

Yüz germe ve estetik burun cerrahisi konularındaki bilimsel gelişmeleri yakından takip etmekte ve çalışmalarını bu konularda yapmaktadır. Özellikle burun estetiği cerrahisinde yeniliklerin öncüsü konumundadır.